Vízi szeizmika
A vízi reflexiós szeizmikus mérés során magas frekvenciás hullámokat keltünk a víz felszínén és detektáljuk a mederfenékről és a mederfenék alatti geológiai réteghatárokról visszaverődő hullámok beérkezési idejét és intenzitását. A használt mérőműszer egy kb 2,5 m hosszúságú, a víz felszínén úszó eszköz, amelyre rögzítve van mind a jelgerjesztő, mind pedig az érzékelő egység (ún egycsatornás mérés). A jelgerjesztést, vezérlést és adatrögzítést végző elektronika egy kis hajóban vagy motorcsónakban kerül elhelyezésre, amely maga mellett húzza a mérőeszközt a mérés során.
A szelvényezés 2D nyomvonalát minden esetben GPS-el pozícionáljuk, amely a mérési eredményeknek a referencia koordináta-rendszerben történő elhelyezését szolgálja. A mérést kellően sűrűn végezve akár 3D-szerű leképezés is elérhető. A mérési adatok feldolgozásával kapott, szeizmikus reflexiós szelvényeken meg tudjuk állapítani a mederfenék és a meder alatti réteghatárok és reflektáló objektumok mélységét és felszín alatti helyzetét. A módszer többek között rendkívül hatékonyan használható folyók és tavak medrének kutatására, kotrás monitorozásra, feliszapolódás vizsgálatokhoz, valamint aktív vagy felhagyott bányatavak kavicskészletének térképezéséhez.
![](http://geomega.sirkan.org/wp-content/uploads/2019/02/balaton_szelveny-1024x175.jpg)
A szeizmikus szelvények vertikális felbontása rendkívül jó, akár 10 cm vastagságú rétegek is elkülöníthetők. A kutatási mélység a medermorfológia és üledékföldtani felépítésének függvényében változhat.
![](http://geomega.sirkan.org/wp-content/uploads/2019/02/visnovitz_2015-1024x586.jpg)
Az ELTE-Geomega balatoni nagyfelbontású szeizmikus adatrendszer egyik szelvényének értelmezése